Click for more products.
No produts were found.

Czarnuszka, czarny kminek, Nigella Sattiva czyli czarne złoto faraonów.

Posted on7 Years ago by
Love0
Czarnuszka (Nigella Sattiva) jest niezwykłą substancją naturalną, znaną od tysiącleci ze swych leczniczych wartości.
Egipcjanie, słynący ze stosowania wysokorozwiniętych metod leczenia, od zawsze bardzo cenili sobie małe, czarne nasiona owej rośliny. Obecnie stosowanie czarnuszki w celach leczniczych i kosmetycznych przeżywa prawdziwy renesans.
 
Właściwości
 
Olej z czarnuszki, otrzymywany z tłoczenia nasion czarnuszki siewnej, pełni rolę przeciwutleniacza, który stabilizuje i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy, wchodzące w skład błon komórkowych, przed uszkodzeniem ze strony wolnych rodników.
 
Zawierającemu ponad 100 różnych substancji aktywnych olejkowi przypisuje się między innymi działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, przeciwobrzękowe, odtruwające, uspokajające, immunostymulujące.
 
Nasionka nie mają intensywnego aromatu, ale po roztarciu wydzielają zapach podobny do oregano. W smaku - lekko gorzkie.
 
W celach kulinarnych możemy wykorzystać całe lub mielone nasiona.
 
Czarnuszka stosowana jest w Indiach i na Bliskim Wschodzie jako przyprawa, a w Europie czasami wykorzystywana jest jako substytut pieprzu. Jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej, szczególnie jako dodatek do łagodnych duszonych potraw z jagnięciny. Doskonale współgra również z warzywami.
 
Na Bliskim Wschodzie czarnuszka dodawana jest do ciasta chlebowego.
 
 
Działanie lecznicze
Wylecz alergię, suche zmiany na skórze, trądzik!
 
Czarnuszka stosowana  jest w indyjskiej medycynie jako środek wiatropędny i pobudzający, przeciwko niestrawności i dolegliwościom jelitowych. W Indiach używana jest do wywoływania poporodowych skurczy macicy oraz do przyspieszenia laktacji. Nasiona zawierają lotny olej, składnikiem którego jest melantyna i niugellina, a także tanina. Melantyna spożyta w dużych dawkach jest toksyczna, a niugellina może wywołać paraliż, więc przyprawa ta nie może być stosowana w nadmiarze.
 
Podnieś odporność! Walcz z przeziębieniem!
Czarnuszka ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, więc znakomicie sprawdza się jako środek wspomagający leczenie trądziku i atopowego zapalenia skóry, jej stosowanie zaleca się alergikom i astmatykom.
 
Czarnuszka siewna wpływa korzystnie na układ immunologiczny i sprawia, że organizm z większą łatwością eliminuje pierwsze objawy grypy i przeziębienia, ma więc więcej sił, które może zużyć do walki z uczuleniem. 
 
Również astmatycy powinni docenić to, że czarnuszka wzmacnia ich organizm, w ich przypadku jednak istotną rolę odgrywa jeszcze inna właściwość typowa dla tej rośliny. Czarnuszka ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i rozszerza oskrzela, kuracja z jej wykorzystaniem może więc przyczynić się do tego, że spowolniony zostanie rozwój choroby i spadnie intensywność jej ataków.

Działanie kosmetyczne 
Czarnuszka na trądzik!
 
Osoby zmagające się z problemem trądziku mogą skorzystać z leczniczych właściwości nalewki przygotowanej z połączenia pół szklanki nasion czarnuszki i szklanki alkoholu czterdziestoprocentowego. Nalewkę należy odstawić na tydzień,  następnie odcedzić i stosować do przemywania skóry. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę nalewki z niepełną szklanką wody.
 
Czarnuszkę wykorzystajmy również wspomagająco  do leczenia zapalenia zatok oraz kataru. 
Wylecz katar!
Można sporządzić krople do nosa (połączyć łyżkę rozdrobnionych nasion i 50ml roztworu fizjologicznej soli) Należy odczekać 30 min, po czym odcedzić, uzupełnić  roztworem soli fizjologicznej do 50ml i zakraplać.
 
Dodatkowym atutem czarnuszki jest jej wpływ na dobre samopoczucie. 
 
Olej z czarnuszki jest bogaty tak w witaminy, jak i składniki mineralne mające duży wpływ na nasz wygląd fizyczny. Jego stosowanie poprawia stan włosów, skóry i paznokci już po krótkim czasie stosowania.
 
Produkty, zawierające czarnuszkę oraz olej z czarnuszki
 

Pasta do zębów z olejkiem z czarnuszki z kontrolowanych upraw ekologicznych
 
Płyn do płukania jamy ustnej z olejkiem z czarnuszki z kontrolowanych upraw ekologicznych
 
Lebensbaum Nasiona czarnuszki

Related products

Share

QR code

Settings

Click for more products.
No produts were found.

Create a free account to save loved items.

Sign in

Create a free account to use wishlists.

Sign in