Latest Comments
No comments
Blog search

Olej kokosowy właściwości kosmetyczne i zdrowotne. Na co pomaga olej kokosowy.

Posted on9 Years ago by
Love0

Aktualizacja: 18.08.2021

Olej kokosowy jest cenionym surowcem nie tylko w kuchni ale i kosmetyce. Stanowi podstawę dań w kuchni orientalnej i jest doskonałym produktem do deserów i ciast. Zwolennicy wykorzystywania oleju kokosowego w kosmetyce zadziwią Cię mnogością jego zastosowań. Poznaj właściwości oleju kokosowego, aby lepiej wykorzystać ten cenny surowiec.


Olej kokosowy pochodzenie.


Nikt nie wie na pewno, skąd pochodzą kokosy, ale na przestrzeni wieków rozprzestrzeniły się znacznie po wybrzeżach strefy tropikalnej. Lekkie, bardzo odporne i utrzymujące się na wodzie, owoce kokosa potrafią wędrować bardzo daleko z prądami morskimi. Zabłąkane owoce znajdowano nawet na brzegach mroźnej Norwegii, gdzie nie ma warunków, by mogła z nich wyrosnąć palma kokosowa. A szkoda, bo mieszkańcy cieplejszych rejonów świata mogliby zaświadczyć, jak cenne jest to drzewo.

Dość powiedzieć, że na wybrzeżach Indii palma kokosowa bywa nazywana kalpawryksza (drzewo spełniające życzenia), wśród Malajów jest znana jako pokok seribu guna (drzewo tysiąca zastosowań), a na Filipinach jest po prostu Drzewem Życia.

Elementy palmy kokosowej są używane na wiele wszechstronnych sposobów, które można by długo wymieniać - między innymi do budowy domów, wyrobu lin, koszy, dachów, mat, farby czy paliwa. Mleko kokosowe, miąższ owoców czy tzw. serce palmy to znane kulinarne przysmaki.

Palma kokosowa

Olej kokosowy właściwości.

Wśród naukowców i specjalistów w zakresie żywienia znajdziemy zarówno zwolenników jak i przeciwników oleju kokosowego. Jedni dowodzą jego niekorzystnego wpływu i zwiększania ryzyka chorób układu krążenia, a inni przekonują, że średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe oleju kokosowego szybko wchłaniają się z jelit do krążenia wrotnego, nie odkładając się w tkance tłuszczowej. Zwolennicy dowodzą, iż ludność zamieszkująca tereny międzyzwrotnikowe, której pożywienie bazuje na oleju kokosowym, nie wykazuje problemów związanych z otyłością i chorobami krążenia. Prawdopodobnie spojrzeć należy na problem całościowo, na to jakie jeszcze produkty przeważają w ich diecie, jak są przygotowywanie posiłki. Dodatkowo uwarunkowanie klimatu i styl życia ma też znaczenie.  

 1. Olej kokosowy zawiera przeciwgrzybiczy i antywirusowy kwas laurynowy i kaprynowy.
 2. Budowa oleju w większości ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które stanowią doskonałe źródło energii, ponieważ są szybko wchłaniane i łatwiej trawione. Ze względu na swoją pożywność stanowi dodatek w diecie niemowląt.
 3. Olej kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe w ilości największej ze wszystkich olejów roślinnych, dlatego specjaliści zalecają ograniczone jego spożywanie. Natomiast wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej kokosowy ma wysoki punkt dymienia i  doskonale nadaje się do smażenia.
 4. Olej kokosowy jest bogaty w witaminę młodości - E. Stosowany zewnętrznie spowalnia starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek.
 5. Olej kokosowy jest dobrze tolerowany przez osoby z problemami trawiennymi,chorobami układu pokarmowego i chorobami wątroby, wykazuje on działanie hepatoochronne.
 6. Posiada właściwości antyseptyczne,wspomaga gojenie ran. Bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i witaminę E, olej kokosowy łatwo wchłania się w skórę, odżywiając ją, nawilżając i chroniąc przed wysuszeniem. Olej kokosowy doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry atopowej, łuszczącej, z wysypką. Stosowanie oleju łagodzi swędzenie i pieczenie skóry.
 7. Olej kokosowy chroni i odbudowuje warstwę lipidową skóry. Polecany jest do pielęgnacji suchej skóry.
 8. Jest doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów, wzmacniając je, odżywiając i nadając im połysk.
 9. Olej kokosowy wykazuje korzystne działanie na stan zapalny dziąseł oraz lekko je wybiela, jednak płukanie ust olejem ma chyba tyle zwolenników co przeciwników. Metoda swoje źródło ma w ajurwedzie i polega na ssaniu oleju i płukaniu nim ust.
 10. Najbardziej wartościowy jest olej kokosowy  wyrabiany nie z wysuszonej kopry, jak rafinowane oleje kokosowe, ale ze świeżo zerwanych owoców kokosa. Po wytłoczeniu na zimno olej nie jest w żaden sposób dalej przetwarzany – pozostaje surowy i w pełni naturalny, dzięki czemu jest naładowany cennymi składnikami odżywczymi. W temperaturze pokojowej olej ma postać stałą, ale bardzo łatwo rozpuszcza się na skórze. 

Olej kokosowy bezpieczny czy nie?

Naukowcy wciąż badają wpływ spożywania oleju kokosowego na nasz stan zdrowia i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. Możemy odnaleźć zróżnicowane opinie na podstawie różnych badań nad olejem kokosowym.

Przedmiotem wielu badań jest unikalny skład oleju kokosowego, który zawiera około 40% kwasu laurynowego. Dla porównania większość innych olejów kuchennych zawiera tylko śladowe ilości. Wyjątkiem jest olej z ziaren palmowych, który dostarcza 47% kwasu laurynowego. Kwas laurynowy jest pośrednikiem między długołańcuchowymi a średniołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Chociaż często uważany jest za średniołańcuchowy, jest trawiony i metabolizowany inaczej niż prawdziwe średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

W naszym organizmie kompleksy białkowe - lipoproteiny - są odpowiedzialne za transport tłuszczów. Do lipoprotein zaliczamy frakcje o wysokich zawartościach cholesterolu- HDL i LDL.

Cholesterol HDL - tzw. „dobry” cholesterol, transportuje cząsteczki cholesterolu z  tkanek organizmu do wątroby. Organ ten metabolizuje i zużywa te cząsteczki do tworzenia kwasów żółciowych. Odpowiednie stężenie cholesterolu HDL zapobiega odkładaniu się w ścianach tętnic związków tłuszczowych, które mogą być przyczyną miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badania pokazują, że kwas laurynowy zwiększa poziom cholesterolu we krwi, ale wynika to głównie ze wzrostu cholesterolu związanego z lipoproteinami o dużej gęstości (HDL).
Wzrost poziomu cholesterolu HDL w stosunku do cholesterolu całkowitego wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca.


 Olej kokosowy jest, obok ludzkiego mleka matki, jednym z niewielu naturalnych źródeł kwasu laurynowego, o właściwościach antyseptycznych, antywirusowych i antybakteryjnych.

Zastosowanie oleju kokosowego

Olej kokosowy zastosowanie.

 1. Balsam do ciała - do pielęgnacji ciała, nawilżający, ujędrniający, łatwo wchłaniany przez skórę.
 2. Olej zastosowany jako  kojący balsam na zmiany związane z egzemą, łuszczycą i wypryskiem.
 3. Balsam do ust - skuteczny i przyjemnie pachnący balsam do ust wysuszonych przez słońce, zimno czy wiatr.
 4. Odżywka do włosów - olej kokosowy może być stosowany jako odżywcza maska do włosów, pomaga włosom wysuszonym, łamiącym się i zniszczonym. Doskonały na rozdwajające się końcówki włosów.
 5. Do pielęgnacji stóp - długotrwały nawilżający efekt oleju rozmiękcza odciski i zabezpiecza skórę przed pękaniem.
 6. Przeciw trądzikowi - olej ma działanie antybakteryjne, pomaga usunąć zmiany i blizny trądzikowe, zapobiega infekcji ran.
 7. Środek do kąpieli - dodanie oleju kokosowego do wanny z wodą odżywia skórę od stóp do głów.
 8. Jako minimalna ochrona przeciw promieniowaniu UV - świetnie chroni skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Idealny olejek do opalania.
 9. Olej po goleniu - łagodzi i pielęgnuje podrażnioną skórę.
 10. Preparat do oczyszczania makijażu oczu - oczyszcza i pielęgnuje delikatną skórę wokół oczu.
 11. Olej kokosowy jest doskonały do relaksującego masażu ciała.
 12. Naturalny balsam do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.


Olej kokosowy na pewno wart jest wykorzystania zarówno jako element zrównoważonej diety jak i kosmetyk do pielęgnacji ciała i włosów. Jego wszechstronność zachęca, aby mieć go w zasięgu ręki. Choć badania nad właściwościami i wpływie na nasze zdrowie oleju kokosowego wciąż trwają, nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego w sposób racjonalny korzystać.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.healthline.com

Leave a Comment
Leave a Reply

Menu

Share

QR code

Settings

Click for more products.
No products were found.

Create a free account to save loved items.

Sign in

Create a free account to use wishlists.

Sign in