Jaki olejek eteryczny wybrać na kaszel? Top 10 olejków eterycznych na kaszel.
Wypróbuj naturalne olejki eteryczne na kaszel, które korzystnie wpływają na górne drogi oddechowe.
Kiedy dopada nas przeziębienie i towarzyszy mu uciążliwy kaszel warto szybko wdrożyć naturalne sposoby takie jak inhalacje z olejków eterycznych, aby nie dopuścić do nadkażeń bakteryjnych. Warto wcześniej opracować sobie plan działania, aby szybko zadziałać już na początku choroby.
- Aromatoterapia - co to jest?
- Czym są olejki eteryczne?
- Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku eterycznego i jak stosować je bezpiecznie.
- TOP 10 olejków eterycznych na kaszel.
1. Aromatoterapia - co to jest?
Któż z nas nie kocha perfum, poprawiają nam nastrój, dobrze się czujemy otoczeni mgiełką swojego ulubionego zapachu. Już starożytni wiedzieli o zbawiennym działaniu na nasze samopoczucie zapachów. Substancje aromatyczne wykorzystywano jako afrodyzjak, do odkażania pomieszczeń, produkowano perfumy i kosmetyki. Jednak aromatoterapia to coś więcej niż zapach.
Aromatoterapia wykorzystuje związki zawarte w olejkach eterycznych do korzystnego działania na nasz organizm. Choć aromatoterapia klasyfikowana jest do medycyny niekonwencjonalnej, to na pewno może stanowić ciekawe uzupełnienie standardowego leczenia.
Uznaje się, że dziedzinę aromatoterapii zapoczątkował francuski chemik René-Maurice Gattefossé, zajmujący się badaniami nad esencjami i perfumami w rodzinnej firmie perfumeryjnej. W wyniku wybuchu w laboratorium firmy doznał rozległych oparzeń skóry. Ponieważ rany nie chciały się goić przy zastosowaniu konwencjonalnych metod, zastosował olejek eteryczny z lawendy i tak odkrył jego antyseptyczne działanie.
2. Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych. W swoim składzie posiadają dziesiątki substancji aromatycznych, które mają działanie terapeutyczne. Odkryto ponad 1500 związków wyodrębnionych z różnych olejków eterycznych.
Olejki eteryczne otrzymuje się poprzez ekstrakcję przy pomocy rozpuszczalnika, wytłaczanie lub destylację parą wodną. Uzależnione jest to od rodzaju surowca, z którego chcemy otrzymać olejek eteryczny. W czasie destylacji, części roślin - liście, kwiaty a także korę, nasiona i korzenie, poddaje się działaniu pary wodnej, a następnie skrapla się, otrzymując olejek eteryczny. Sposób wytworzenia olejku eterycznego może wpłynąć na jego właściwości. Zastosowanie rozpuszczalnika, może spowodować, że minimalna jego ilość pozostanie w olejku, a poddanie wysokiej temperaturze przy destylacji może spowodować utratę pewnych substancji chemicznych.
3. Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku eterycznego i jak stosować je bezpiecznie.
Wybierając olejek eteryczny należy wybierać produkty certyfikowane, o potwierdzonym składzie. Nie łudźmy się, ze za kilka zł nabędziemy produkt naturalny, pozyskany z dobrej jakości surowca i posiadający właściwości, jakich poszukujemy.
Czy wiecie, że aby uzyskać 1kg eterycznego olejku lawendowego trzeba wydestylować od 25 do 175kg kwiatów lawendy.
Kupujmy certyfikowane, organiczne olejki eteryczne. Dla sceptyków proponuję eksperyment. Zakup wybrany olejek eteryczny bez certyfikatu, w bardzo niskiej cenie i ten certyfikowany, droższy. Sprawdź ich zapach, od razu poczujesz różnicę. Bardziej wrażliwe osoby, mogą odczuwać dyskomfort. U mnie objawiało się to bólem głowy.
Bardzo ciekawą firmą produkująca certyfikowane olejki eteryczne jest firma Physalis. Wszystkie olejki eteryczne Physalis posiadają certyfikaty ekologiczne, gwarantujące ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Niektóre z olejków eterycznych tej firmy oznaczone są certyfikatem dla żywności ekologicznej, ponieważ w ograniczonych ilościach są przeznaczone do spożycia. Należy jednak terapie takie prowadzić pod opieką certyfikowanego aromatoterapeuty, gdyż nieumiejętne stosowanie grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.
Podczas stosowania olejków eterycznych warto zwracać uwagę na kilka kwestii, aby było to bezpieczne:
- olejki eteryczne wykorzystuj do masażu lub inhalacji
- na opakowaniu powinna znajdować się dokładna nazwa botaniczna, chemotyp, który określa jaki składnik występuje w olejku, pochodzenie surowca i metoda ekstrakcji
- sięgając po olejki eteryczne należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń na opakowaniu
- substancje zawarte w olejkach mogą uczulać, dlatego przed przystąpieniem do masażu sprawdź czy nie wystąpi reakcja alergiczna na skórze
- aromatoterapii powinny unikać kobiety w ciąży, osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, alergicy, osoby chore na padaczkę i astmę
- konsultować z lekarzem należy stosowanie olejków eterycznych u dzieci.
4. TOP 10 olejków eterycznych na kaszel.
Do najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych w celu wspomagania łagodzenia kaszlu należą:
- drzewo herbaciane
- eukaliptus cytrynowy
- eukaliptus australijski
- majeranek
- tymianek
- sosna zwyczajna
- rozmaryn
- mięta polna
- cynamonowiec kamforowy
- cedr atlaski
Wspomnieć należy też o innych olejkach eterycznych, które również sprawdzają się w infekcjach górnych dróg oddechowych, jak: anyż gwiaździsty, cząber górski, cyprys, kadzidłowiec, kocanka włoska, mirt zwyczajny, niaouli i szałwia lawendolistna.
Olejki eteryczne mogą wspomóc nasz organizm w rozrzedzaniu wydzieliny, co ułatwi jej usuwanie.
Olejki eteryczne na kaszel stosujemy do inhalacji, dodając kilka kropli do miski z gorącą wodą. Można dodać też kilka kropli olejku eterycznego do oleju bazowego i nacierać taką miksturą klatkę piersiową, plecy lub stopy. Zawsze jednak wcześniej sprawdź cz olejek cię nie uczuli.
Chcesz wiedzieć więcej o działaniu innych olejków eterycznych.