Czarnuszka stosowana jest w indyjskiej medycynie jako środek wiatropędny i pobudzający, przeciwko niestrawności i dolegliwościom jelitowych. W Indiach używana jest do wywoływania poporodowych skurczy macicy oraz do przyspieszenia laktacji. Nasiona zawierają lotny olej, składnikiem którego jest melantyna i niugellina, a także tanina. Melantyna spożyta w dużych dawkach jest toksyczna, a niugellina może wywołać paraliż, więc przyprawa ta nie może być stosowana w nadmiarze.
Czarnuszka ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, więc znakomicie sprawdza się jako środek wspomagający leczenie trądziku i atopowego zapalenia skóry, jej stosowanie zaleca się alergikom i astmatykom.
Czarnuszka siewna wpływa korzystnie na układ immunologiczny i sprawia, że organizm z większą łatwością eliminuje pierwsze objawy grypy i przeziębienia, ma więc więcej sił, które może zużyć do walki z uczuleniem.
Również astmatycy powinni docenić to, że czarnuszka wzmacnia ich organizm, w ich przypadku jednak istotną rolę odgrywa jeszcze inna właściwość typowa dla tej rośliny. Czarnuszka ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i rozszerza oskrzela, kuracja z jej wykorzystaniem może więc przyczynić się do tego, że spowolniony zostanie rozwój choroby i spadnie intensywność jej ataków.
Działanie kosmetyczne
Osoby zmagające się z problemem trądziku mogą skorzystać z leczniczych właściwości nalewki przygotowanej z połączenia pół szklanki nasion czarnuszki i szklanki alkoholu czterdziestoprocentowego. Nalewkę należy odstawić na tydzień, następnie odcedzić i stosować do przemywania skóry. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę nalewki z niepełną szklanką wody.
Czarnuszkę wykorzystajmy również wspomagająco do leczenia zapalenia zatok oraz kataru.
Można sporządzić krople do nosa (połączyć łyżkę rozdrobnionych nasion i 50ml roztworu fizjologicznej soli) Należy odczekać 30 min, po czym odcedzić, uzupełnić roztworem soli fizjologicznej do 50ml i zakraplać.
Dodatkowym atutem czarnuszki jest jej wpływ na dobre samopoczucie.
Olej z czarnuszki jest bogaty tak w witaminy, jak i składniki mineralne mające duży wpływ na nasz wygląd fizyczny. Jego stosowanie poprawia stan włosów, skóry i paznokci już po krótkim czasie stosowania.
Olej można dodawać do sałatek i surówek należy jednak pamiętać, że olej z czarnuszki ma zdecydowany smak i zapach.
SKŁADNIKI
olej z nasion czarnuszki* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
Olej można dodawać do sałatek i surówek należy jednak pamiętać, że olej z czarnuszki ma zdecydowany smak i zapach.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 g
Wartosc energetyczna - 3367 kJ / 819 kcal
Tłuszcz - 91 g
w tym:
- kwasy tłuszczowe nasycone - 11 g
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 20 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 33,3 g
Weglowodany - 0 g
w tym cukry - 0 g
Białko - 0 g
Sól - 0 g
ZALECANE WARUNKI PRZECHOWYWANIA
Olej należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, a po otwarciu w lodówce.