Nużeniec częstą przyczyną problemów skórnych.

Nużeniec częstą przyczyną problemów skórnych.

Nużeniec a skóra z trądzikiem różowatym.

Czy wiesz, że jedną z głównych przyczyn trądziku różowatego może być występowanie na skórze nużeńca?

Twarz chorego z trądzikiem różowatym jest dość charakterystyczna: zaczerwienione policzki, nos, często też broda i czoło, krostki i rozszerzone naczynka. Dotyka zwykle osoby po 30 roku życia, chociaż nie jest to regułą. Przyczyny zachorowania na tą chorobę do końca nie są znane, istnieje wiele hipotez: przyczyny naczyniowo-ruchowe, genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne, bakteria helicobacter pylori. Coraz częściej jednak wymienia się jako przyczynę trądziku różowatego, występowanie na skórze pasożyta z rodziny roztoczy – nużeńca. Wywołuje on chorobę skóry zwaną nużycą.

Objawy nużycy na skórze twarzy i szyi to:

- zaczerwieniona, łuszcząca się skóra

- grudkowaty wyprysk

- świąd

- pękanie naczynek

Nużeniec może oprócz trądziku różowatego, być przyczyną trądziku pospolitego, łysienia plackowatego, zespołu suchego oka, gdyż bytuje i rozmnaża się w okolicach mieszków włosowych i gruczołach łojowych.

Objawy bytowania nużeńca w zespole suchego oka:

- uczucie grudek pod powiekami, suchość oka

- nadwrażliwość na światło, dym, kurz

- jęczmień, zapalenie spojówek

- wypadanie rzęs

- łuszczenie się skóry wokół rzęs i na brzegach powiek

Nużeniec uaktywnia się i żeruje nocą dlatego też należy obserwować czy objawy nie nasilają się właśnie wtedy.

Nużeniec występuje powszechnie w środowisku, na większości populacji, ale nie u wszystkich wywołuje chorobowe zmiany.

Jeśli masz problem z cerą lub częstym zapaleniem powiek i swędzeniem, warto wykonać w laboratorium badania polegające na pobraniu wymazu z twarzy, a szczególnie z rzęs, gdzie nużeniec rozmnaża się i składa jaja – co powoduje swędzenie i pieczenie oczu, zaczerwienienie i łzawienie.

Nużeniec występuje powszechnie w środowisku, można się nim zarazić wszędzie tam gdzie występuje kontakt ze skórą – siłownie, gabinety medyczne, fryzjerskie, hotele, szpitale. Często jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Badanie laboratoryjne w kierunku nużeńca nie jest jeszcze wystarczająco rozpowszechnione, dlatego warto je wykonać nawet jeśli lekarz nam go nie zleci. Dzień przed badaniem nie należy stosować żadnych kremów i nie myć twarzy.

Kiedy już potwierdzimy badaniem jego obecność, należy pod opieką lekarza dermatologa rozpocząć leczenie. Stosowane są maści z z metronidazolem oraz iwermektyną. Leczenie jest długotrwałe i należy uzbroić się w cierpliwość.

Podejście naturalne do problemu walki z nużeńcem, niesie ogromne wsparcie dla leczenia tradycyjnego.

Nużeniec na pewno „nie lubi” ziół i substancji o intensywnym zapachu. Pomocne w leczeniu są żele do mycia twarzy, mydła, szampony, toniki, kremy zawierające te substancje.

 

Zaufać naturze...

W pielęgnacji skóry warto zastosować kosmetyki i preparaty zawierające:

 • olejek z drzewka herbacianego
 • dziegieć brzozowy
 • siarkę
 • piołun
 • olejek lawendowy
 • olejek pitchowy
 • olejek z paczuli
 • olejek geraniowy
 • olejek sandałowy
 • olejek z kurkumy
 • mięta pieprzowa
 • wrotycz

Tu sprawdź kosmetyki pomocne w kuracji przeciwko nużycy.

Nie jest celem tego artykułu przedstawianie przepisów na kuracje ziołowe, w internecie można znaleźć opracowanie dr. Różańskiego, który bardzo dogłębnie przedstawia problem nużycy i podaje terapie ziołowe do walki z tą chorobą.

Chcę tylko wskazać, że przy borykaniu się z problematyczną skórą twarzy lub głowy, czy to z trądzikiem różowatym, trądzikiem pospolitym, czy też alergią, wykluczyć poprzez badania obecność nużeńca. Można wiele lat podejmować próby leczenia i pielęgnacji skóry, które są błędne i tylko pogarszają stan chorego.

Podczas kuracji zalecane są delikatne peelingi, aby oczyścić skórę z martwych pasożytów i sebum.

Do osuszania twarzy po umyciu najlepiej stosować jednorazowe ręczniki papierowe, raz w tygodniu zmieniać poszewkę na poduszkę. Pościel trzeba zmieniać często i prać ją w co najmniej 65 stopniach Celsjusza.

Odkwaszanie organizmu, oczyszczenie z toksyn, dbałość o wzmacnianie odporności powinno iść w parze z kuracją zewnętrzną.

 

 

Posted on 2018-11-06 by M.D. Zdrowie, Wszystkie 0 678

Zostaw komentarzLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Artykuły

Kategorie ARTYKUŁÓW

Ostatnie komentarze

Bez komentarza

Wyszukiwanie w blogu

Prev
Next

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Total

Sprawdź