Najnowsze komentarze
Brak komentarzy
Przeszukaj blog

Khadi roślinne farby do włosów

Wysłano na8 Lata temu
Ulubione0

Farby Khadi wytwarzane są  w Indiach, posiadają wysoką jakość i skład, który występuje jedynie w tych formułach.

Wysoka jakość i właściwości koloryzujące farb Khadi zostały osiągnięte poprzez stosowanie do ich produkcji  roślin (np. lawsonia inermis oraz indigofera tinctora) z najlepszych upraw.

Oprócz wyboru najlepszego czasu zbioru upraw oraz natychmiastowego przetwarzania składników, ważnym czynnikiem decydującym o skuteczności farbowania jest bardzo dokładne, drobne mielenie roślin. Można to zauważyć przy rozrabianiu mieszanki – charakterystyczna „ziemista” cecha proszku. To zjawisko nie występuje w farbach innych marek, nawet jeśli ich producenci używają czystej henny czy indygo.

Warto podkreślić, że farby roślinne Khadi nie zawierają żadnych chemikaliów takich jak: utleniacze, wspomagacze koloru, konserwanty czy sztuczne aromaty.

STOSOWANIE FARB KHADI

Składniki farb roślinnych i metoda farbowanie są idealnie dobrane dla uzyskania jak najlepszego efektu.

Aby zrozumieć jak ważny jest sposób aplikacji farby, skupimy się na właściwościach wybranych składników:

Indygo:
Zasada koloryzowania: indygo farbuje na niebiesko! Wyłącznie w połączeniu z henną może być stosowany w koloryzacji włosów od jasnego do ciemnego brązu oraz siwych włosów.

Indygo najlepiej farbuje w środowisku zasadowym. Zbyt wiele kwasów w mieszance hamuje wydzielanie koloru zarówno w przypadku czystego Indygo jak i mieszanych kolorów. Wielu klientów dodaje do farby cytrynę, sądząc iż  utrzyma to włosy w dobrej kondycji, jednakże właśnie dlatego często otrzymany kolor różnie się od zamierzonego, jako że indygo nie może się w pełni, a czasem i wcale wydzielić.

Na indygo wpływa także temperatura. Najlepiej rozrabiać indygo w letniej wodzie lub czarnej herbacie, w temperaturze nie wyższej niż 50°C. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka,  wydzielanie koloru znów będzie nieprawidłowe, a rezultat niesatysfakcjonujący.

Niestety trwałość koloru na bazie indygo jest różna. Oznacza to, że ciemne kolory będą blaknąć szybciej niż np. czerwienie. To także wyjaśnia dlaczego siwe włosy po pewnym czasie nabierają rudawego odcienia. W instrukcji używania farb roślinnych opiszemy jak przedłużyć żywotność koloru na bazie indygo.

Henna:
W przeciwieństwie do indygo henna jest skuteczniejsza jeśli mieszanka ma odczyn kwaśny. Odpowiedni będzie sok z cytryny lub nasz produkt – proszek AMLA zawierający wysokie stężenie witaminy C.
Co więcej, im cieplejszej wody użyjemy do rozrobienia farby, tym lepiej uwolnią się pigmenty koloru z henny.

Wnioski:
Każda z aktywnych substancji każdego koloru w naszych farbach zostaje przetworzona przy użyciu proszku AMLA lub odpowiednich ziół. Ze względu na różne potrzeby dwóch głównych składników najważniejsza jest prawidłowa aplikacja farby, bez dodawania jakichkolwiek dodatkowych składników, które mogłyby wpłynąć na zmianę czynnika pH. Składniki są idealnie dobrane, tak aby żaden z nich nie utrudniał uzyskania odpowiedniego koloru.

Dodatkowe składniki farb  i ich działanie:

Proszek Amla:
Oprócz wysokiej zawartości witaminy C (20 razy wyższa niż w pomarańczy) w składzie znajdziemy także duże ilości taniny. AMLA jest stosowana nie tylko, ze względu na powyższe składniki, ale także ponieważ przyspiesza porost włosów oraz zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów. AMLA zapewnia włosom niezwykły połyski oraz ulepszając konsystencję mieszanki ułatwia nakładanie farby VHC na włosy.

Bhringaraj (Eclipta Alba):
W medycynie ajurwedycznej jest używany w leczeniu chorób skóry głowy, w zapobieganiu utracie i siwieniu włosów oraz jako środek przyspieszający porost włosów.

Neem (Azadirachta indica):
Jest stosowany ze względu na właściwości wzmacniające strukturę włosa.

Efekt uzyskany za pomocą farb roślinnych zawsze zależy od koloru wyjściowego włosów.

Wszystkie farby posiadają certyfikat BDIH:

KHADI® Czysta Henna

Nie zawiera żadnych dodatkowych składników. Jasnym włosom nadaje odcień od rudości po czerwienie, natomiast  ciemnym – mahoniu.

KHADI® Henna, Amla i Jatrofa

Dodatek AMLI i Jatrofy pomaga uzyskać niezwykle intensywny i trwały kolor o odcieniu czerwonym (jasne włosy) lub mahoniowym (ciemne włosy).

KHADI®  Jasny brąz

W zależności od czasu trzymania mieszanki na włosach farbuje na kolor od jasnego brązu po brąz, może także nadać włosom lekko mahoniowy połysk. Farba pokrywa siwe włosy już za pierwszym razem.

KHADI®  Naturalny orzechowy brąz

Nadaje włosom odcień ciemnego brązu (efekt zależy od czasu trzymania farby na włosach) bez rudawego połysku. Włosy siwe pokrywa już za pierwszym razem.

KHADI®  Ciemny brąz

Farbuje włosy na ciemny brąz. Polecana do farbowania siwych włosów. Proszę zapoznać się z instrukcjami w rozdziale 8 („Farbowanie włosów blond oraz siwych”)

KHADI®  Czarny

Nadaje włosom ciepły odcień czerni. W przypadku farbowania włosów blond lub siwych zaleca się wcześniejsze ufarbowanie włosów na kolor bazowy (czyt. rozdział 8)

KHADI®   Czyste Indygo

Efektem jest kolor czarny o odcieniu niebieskawym. Nie poleca się do stosowania bezpośrednio na siwe lub blond włosy (czyt. rozdz. 8)

KHADI®  Senna Cassia

Odżywka do włosów bez właściwości koloryzujących, jednakże posiadająca te same właściwości pielęgnacyjne co farby roślinne. Włosom blond nadaje delikatnego złotawego połysku. W nielicznych przypadkach może dojść do odbarwienia, szczególnie jeśli włosy były rozjaśniane chemicznie lub przez długi czas wystawione na działanie promieni słonecznych, niemniej po kilku myciach kolor włosów wróci do poprzedniego stanu.

Stosowana w celu zregenerowania włosów równocześnie z proszkiem AMLA świetnie się sprawdza, nawet w okresie pomiędzy dwoma farbowaniami włosów zwiększając ich objętość oraz intensywność koloru.

Wszystkie farby roślinne można mieszać w dowolnych kombinacjach. Dodając KHADI®  Senna Cassia można z łatwością rozjaśnić odcień brązu i dopasować do jasnych włosów.

W zależności od tempa porostu włosów, optymalna przerwa między farbowaniami to 3-4 tygodnie.

Farbowanie siwych włosów

W większości przypadków nie ma problemu z koloryzacją siwych włosów. Brązowe odcienie farb KHADI pokrywają siwe włosy już za pierwszym razem. Jednakże klient powinien zostać poinformowany, że w zależności od struktury włosów czasami efekt farbowania siwych włosów może oscylować wokół zielonego lub niebieskiego koloru, szczególnie w przypadku farb z dużą zawartością indygo (jak np. KHADI Ciemny Brąz lub KHADI Czarny).

W takich przypadkach polecamy farbowanie dwuetapowe.

Najpierw farbuje się włosy jednym z czerwonych odcieni naszych farb. Następnie od razu po spłukaniu farby lub następnego dnia pokrywa się włosy docelowym kolorem.

Ta metoda jest niezbędna jeśli zamierzany ufarbować jasne włosy na kolor KHADI Czyste Indygo. Bez wstępnego farbowania indygo ufarbuje włosy na niebiesko lub zielono!

W przypadku farbowania jasnych włosów na ciemny kolor także radzimy zastosować dwuetapowe farbowanie, ponieważ w przypadku dużej zawartości indygo efekt może być inny od oczekiwanego.

Reakcja włosów na dany kolor jest indywidualna – niektóre osoby mogą farbować jasne lub siwe włosy na ciemny kolor nawet za pierwszym razem, bez farbowania wstępnego.

Najwyższe stężenie indygo znajduje się w odcieniach brązów.

Błędy popełniane podczas farbowania

Nieprawidłowa temperatura mieszanki – zbyt wysoka lub zbyt niska

Odpowiednia temperatura jest podstawowym wymogiem podczas mieszania farby jeśli chcemy by pigment prawidłowo się uwolnił. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka brązowy kolor może nabrać czerwonego odcieniu lub stracić na intensywności. Z drugiej strony henna rozpuszczona w zbyt zimnej wodzie da mniej wyrazisty kolor.

Należy jednak nakładać na włosy ciepła mieszankę. Nawet odcienie zawierające indygo wymagają ciepła (nie gorąca) żeby odpowiednio się wchłonąć.

Zbyt zimna mieszanka może nie dać spodziewanych efektów, jako że samo ciepło ciała nie wystarczy aby proces farbowania przebiegał prawidłowo.

Zbyt krótki/długi czas trzymania farby na włosach

Czas trzymania farby w przypadku farb roślinnych  jest zależny od oczekiwanego koloru, koloru wyjściowego oraz struktury włosów. W przypadku zbyt długiego czasu nawet jasny brąz może dać efekt bardzo ciemnego brązu. Nowi klienci potrzebują porady pomagającej określić odpowiedni czas trzymania farby na włosach. Zaczynać powinno się od krótkiego przedziału czasowego.

Nieodpowiednie dodatki

Co już wcześniej wspomnieliśmy, efekt farbowania za pomocą indygo pogarsza się jeśli dodamy kwaśny odczynnik. Oprócz proszku AMLA może to być także sok jabłkowy lub cytrynowy.
Klienci są bardzo pomysłowi jeśli chodzi o dodatki. Często dodają do farby olejku w celu poprawienia stanu włosów. To niestety blokuje łączenie się pigmentu z włosem i prowadzi do niezadowalających efektów. Pielęgnacja za pomocą olejku jest możliwa jedynie PO farbowaniu.
Dodatki takie jak sól czy czarna herbata w zbyt dużej ilości wysuszają włosy. Bezpieczna ilość jest kwestią indywidualną, niemożliwą do określenia z góry. Generalne zalecenia to ok. jednej płaskiej łyżeczki soli na 80g proszku oraz 250ml wywaru z 3-4 torebek czarnej herbaty.

Niepokrycie linii włosów

Linia włosów jest najbardziej problematycznym rejonem w czasie farbowania, a jednocześnie tym gdzie szczególnie nie chce się widzieć niedociągnięć. Powodem problemów jest niepoprawne nałożenie czepka kąpielowego. Także w okolicach skroni (szczególnie jeśli chodzi o osoby noszące okulary) farba często ma zbyt niską temperaturę, szybciej się wysusza, co prowadzi do mniej intensywnego, szybciej blaknącego koloru.

Niedokładne rozmieszanie – grudki

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia grudek jest zmieszanie farby ręcznym mikserem. Po zmieszaniu proszku z odpowiednią ilością płynu za pomocą widelca (lepszy niż łyżka) do momentu pozbycia się wznoszącego pyłu, wystarczy użyć ręcznego miksera aby doprowadzić mieszankę do konsystencji jednolitej, gładkiej pasty.

Pominięcie farbowania wstępnego

Jak wspomniano w rozdziale 8., jasne włosy farbowane odcieniem z dużą zawartością indygo mogą stać się zielone lub niebieskie (a nawet koloru khaki). W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie kolejna koloryzacja henną – to wyeliminuje zielony lub niebieski odcień i pozwoli na ufarbowanie docelowym kolorem.

Zostaw komentarz
Odpowiedz

Menu

Udostępnij

Kod QR

Ustawienia

Kliknij po więcej produktów.
No products were found.

Utwórz darmowe konto aby zapisać w ulubionych.

Zarejestruj

Utwórz darmowe konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zarejestruj